Choď na obsah Choď na menu
 


6 zlatých pravidiel diétovania

9. 3. 2013

6 zlatých pravidiel diétovania

1. Základom je motivácia
Ak ste si dali predsavzatie o schudnutí iba kvôli tomu, že sa to na Nový rok patrí, tento záväzok vám pravdepodobne nevydrží dlhšie ako do Troch kráľov. Prvým zlatým pravidlom každého diétovania je totiž správna motivácia a psychická pripravenosť na diétu. K tomu, aby ste tento záväzok naozaj dodržali, potrebujete byť vnútorne rozhodnutá zmeniť svoj životný štýl a nie iba neustále bojovať so svojimi zlozvykmi. Ak vám chýba motivácia, napíšte si zoznam dôvodov, kvôli ktorým ste sa rozhodli schudnúť. Taktiež si napíšte, čo sa zmení, ak schudnete o počet kilogramov, ktoré ste si vytýčili a vyveste si to na viditeľné miesto.

2. Chudnite pomaly a dlhodobo
Snažte sa za jeden týždeň stratiť iba jedno percento zo svojej hmotnosti a spáľte vždy o trochu viac kalórií, než ste skonzumovali. Ak by ste chceli chudnúť rýchlejším tempom, pravdepodobne získate iba starý známy jo-jo efekt a navyše si privodíte aj zdravotné komplikácie. Pomalšie chudnutie je šetrnejšie k organizmu, čím znižujete riziko vzniku chorôb, ako napríklad cukrovky, osteoartritídy, ale aj rakoviny. Dôležité je nie len zhodiť kilogramy, ale aj udržať si tento stav napríklad 6 mesiacov a potom sa rozhodnúť, či chcete chudnúť ďalej.

3. Diétovať neznamená nejesť
Keď príde reč na tému diéta, väčšina ľudí si myslí, že jej tajomstvo spočíva v tom, že treba jesť čo najmenej. Diétujúci tak najčastejšie vynechávajú raňajky, obed si dajú iba taký ľahší, na večeru si dajú iba nejaký šalátik, následkom čoho je potom nočný nájazd na chladničku. Aby ste nerobili túto chybu, je dôležité raňajkovať, obedovať i večerať vždy presne v tú istú hodinu, hoci nie ste hladná. Raňajky nevynechávajte za žiadnych okolností, lebo nimi štartujete svoj metabolizmus. Ak je vaším prvým jedlom až obed, telo tak spaľuje kalórie so štvorhodinovým sklzom. Ak sa však ráno najete, budete spaľovať kalórie rýchlejšie a efektívnejšie. Nezostávajte bez jedla dlhšie ako päť hodín, lebo potom v nasledujúcom pokrme zjete viac ako zvyčajne. Ak sa nenajete, obranný mechanizmus spomalí váš metabolizmus a ukladá tak tuk do zásoby.

4. K zmene životosprávy patrí aj viac pohybu
Ak popri úprave stravy budete aj cvičiť, jednoznačne si udržíte novú hmotnosť dlhšie. Skúste cvičiť hodinku denne. Nie, nebojte sa, že si na to nenájdete popri iných povinnostiach čas, lebo do toho času sa započítavajú aj všetky drobné pohyby, ktoré počas dňa urobíte. Napríklad chôdza po schodoch namiesto výťahu, poklus na autobus, peší nákup namiesto nákupu autom, atď. Ak si popritom nájdete aktivitu, ktorá vás aj bude baviť, napríklad aerobik, zumba, tanec, či plávanie, k výsledku sa dopracujete s oveľa väčšou radosťou. .

5. Diétna strava nesmie byť jednotvárna
Ak chcete zvládnuť diétu, neodopierajte si jedlá, ktoré máte rada. Dôležité pri tom ale je, aby ste mali kontrolu nad množstvom, ktoré zjete. Ak totiž odbúrate všetko, čo vám chutí, psychicky diétu nevydržíte. Pokúste sa taktiež nahradiť vysokokalorické jedlá nízkokalorickými a držte vyváženú stravu. Diéta by nikdy nemala byť jednotvárna (napr. iba mliečna, ovocná či zeleninová). Nezabúdajte na vlákninu, je výborná pri chudnutí a je aj zdravá. Taktiež nezabúdajte na vhodné korenia, ktoré vám môžu spríjemniť zážitok z jedenia.

6. Rozmaznávajte sa
Pri diéte využívajte aj rôzne podporné techniky, ktoré vám pomôžu zvládnuť proces chudnutia. Relaxácie, meditácie, prechádzky, vizualizácie založené na predstavovaní seba po schudnutí, masáže, saunovanie či jacuzzi. Vyskúšajte toho viac a vyberte si to, čo vám vyhovuje. Pri chudnutí nepoužívajte slovo diéta, nahraďte ho napríklad slovami zdravšia strava, pôsobí to pozitívnejšie. A samozrejme, obklopte sa ľuďmi, ktorí vás majú radi.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.