Choď na obsah Choď na menu
 


Štyri „raňajkové“ zásady. A viac nepriberiete :)

12. 3. 2013

 Odborníci na výživu tvrdia, že raňajky sú základom dňa a že ráno môžete zjesť takmer všetko. V skutočnosti však robíme chyby, kvôli ktorým spomaľujeme svoj metabolizmus. A ručička na váhe ukazuje stále viac.

Napriek tomu, že všetci o prvom jedle dňa dobre vieme, aké je dôležité, stále ho podceňujeme. Ráno odbijeme kávou, alebo sa rýchlo „napcháme“ prázdnymi kalóriami. Výsledok? Priberanie. Čo s tým robiť? Poradíme!

ZÁSADA Č. 1: NEVYNECHÁVAŤ RAŇAJKY!

V žiadnom prípade raňajky nevynechávajte! Aj keď nemáte čas alebo chuť. Jednoducho si to zariaďte tak, aby ste ráno stihli zjesť niečo malé a zdravé, čo naštartuje vaše trávenie. Že si dáte kávu s koláčikom až v práci? To nestačí.

TOP 6 najlepších potravín: Krásna a múdra súčasne!

Presne takéto stravovanie vám vôbec nepomôže. Váš organizmus bude čakať na jedlo a zapne „hladovkový“ režim. Tuky sa začnú ukladať na „horšie“ časy. A o to určite nestojíte. Raňajkujte preto maximálne do hodiny po prebudení. Telo dostane potrebnú energiu a chuť do jedla si udržíte po celý deň v normále.

ZÁSADA Č. 2: MENEJ KOFEÍNU

Kofeín v malom množstve telu prospieva. To znamená jednu alebo dve kávy denne. Ak však váš deň začína „vedrom“ prekvapkávanej kávy, dehydrujete svoj organizmus.

Viete, čo všetko sa počíta do pitného režimu?

Ten potom pracuje neefektívne. Kávu skúste nahradiť zeleným čajom, ktorý vás preberie rovnako. A navyše vám dodá zásobu zdravých antioxidantov.

ZÁSADA Č. 3: NEZABÚDAŤ NA VLÁKNINU

Už ste rozmýšľali, čo väčšinou jete na raňajky? Koláče, biele pečivo, syry... Tak to nie je ideálny začiatok dňa. Cukor a biela múka zodvihnú hladinu cukru v krvi do výšin.

A tá vzápätí dramaticky klesne. Tieto výkyvy majú za následok veľký HLAD. Telo nedostane žiadne živiny, len prázdne kalórie: cukry a tuky. A to sa prejaví vo forme tukových vankúšikov na bruchu.

Zatočte s KALÓRIAMI počas dňa: DEVÄŤ zdravých spôsobov

Čo teda ráno jesť? Vyskúšajte striedať rôzne druhy ovocia, zeleniny, celozrnné pečivo, vajíčka, jogurty a šunku. Ak chcete schudnúť, nemali by ste prekročiť hranicu 300 kalórií. Teplé raňajky vás navyše zahrejú a nasýtia na dlhší čas.

Okrem vajíčok môžete vyskúšať aj parenú zeleninu (brokolicu, mrkvu, zelené lusky), alebo zeleninový vývar! Nasýti vás, neobsahuje zbytočne veľa energie.

Keď zjete svoju porciu, nakrájajte si ešte kúsok ovocia či zeleniny (jablko, hruška, paradajka, uhorka, paprika...) Ak ich počas príprav do práce nestihnete zjesť, vezmite si ich so sebou ako desiatu.

ZÁSADA Č. 4 VEĽKÁ PORCIA

Milujete kráľovské raňajky? Pokiaľ nejde o množstvo, ale len o výber jedla, tak je to v poriadku. Ak však zjete omeletu z troch vajec, chlieb s maslom, koláčik, jablko a ešte aj jogurt, tak sa nečudujte, že priberáte.

Príliš výdatné jedlo vás môže zaťažiť a budete sa cítiť unavene, píše server doma.nova.cz. Navyše je vedecky preukázané, že veľkosť porcie raňajok neovplyvňuje veľkosť porcií počas dňa.

Takže ak si dáte „poriadne“ raňajky, neoddialite nimi chuť do jedla na obed...


Vytvorila: *D*

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.