Choď na obsah Choď na menu
 


Čo treba vedieť o jazvičkách po akné?

12. 3. 2013

 

Prečo vznikajú?
Dôvod, prečo vám po akné ostane jazvička, sme už naznačili. Tým najčastejším vinníkom ste práve vy - resp. vaše prsty, ktorými sa ženiete do vyriešenia problému. Napriek tomu, že vytlačenie vyrážky môže byť pomocou, ktorá zbaví hnisu a napomôže hojeniu, nie vždy to dopadne tak, ako zamýšľate. Tlačenie vyrážky bez viditeľnej hlavičky iba zväčšuje zápal, prehlbuje akné a zhoršuje jeho stav. Ak si spomeniete, koľkokrát ste navyše odtrhli chrastu z ranky na vyrážke, prípadne jej vrchol celkom odškrabli, toľkokrát si plesnite po rukách za nešetrné zaobchádzanie s pleťou. Všetky násilnosti páchané na akné sa môžu pretaviť do jazvičiek, ktoré sa ukážu až po zahojení problému, no sami sa hoja len veľmi ťažko.

 

Aby sme však nehádzali všetko len a len na vás, povedzme si, že jazvičky po sebe môže zanechať aj samotné akné - nedotknuté a vyliečené vhodnou starostlivosťou a časom. Ak je hlboké a zapálené, jeho následkom môže byť práve viditeľná drobná jazva.

Ako proti nim bojovať?
Ak máme hovoriť o nejakom boji proti akné, musíme začať už pri prevencii. Zbytočne netlačte, nerýpte, neškriabte a netrhajte chrastičky. Nezhoršujte si akné, ktoré sa už na tvári objavilo a správajte sa k nemu šetrne. Keď sa však už jazva na tvári objaví, myslite na to, že je lepšie začať s jej „zmizikovaním" čo najskôr. Mladšie jazvičky sú ľahšie liečiteľné ako tie staršie, ktoré už zanechali v koži svoju takmer nezmazateľnú stopu.

 

Najúčinnejšie postupy
Asi nie je žiadnym prekvapením, že najúčinnejšími postupmi sú tie, ktoré vám ponúknu v odborných salónoch. Laser je už takmer klasikou pri mnohých estetických problémoch, na jazvičky však výborne pôsobí aj chemický peeling. Ovocné kyseliny, na základe ktorých funguje, stimulujú prirodzené vypínanie pokožky a tým aj zahladzujú jazvy. Z profi zákrokov je tu aj diamantová dermabrázia, teda špeciálny hĺbkový peeling vykonávaný pomocou rôznych nástavcov z diamantu, prípadne pulzné svetlo, teda IPL, ktoré využíva svetlené žiarenie na pokožku. Ani tieto zákroky však nemusia zabrať na prvý raz a pre uspokojujúci efekt ich niekedy treba absolvovať viackrát.

 

Aké sú domáce recepty?
Na jazvičky, ktoré po sebe dokáže zanechať akné, existujú aj mnohé domáce recepty, od ktorých však nemožno čakať zázraky. Pokiaľ ide o lekárenské produkty na domáce použitie, pomáhať vám budú účinné látky na stimulovanie vypínania pokožky. Recepty našich starých mám sa už vyslovene opierajú o produkty prírody a ich silu. Pokožke určite neuškodia, no pre viditeľný efekt treba trpezlivosť. Odporúča sa mastenie jazvičiek prírodnými olejmi, vývarmi zo skorocelu, ľubovníka či petržlenu, prípadne si na jazvičky môžete prikladať plátky zemiaku.

V každom prípade však ešte raz spomenieme prevenciu, ktorá zaistí, že viac jazvičiek už nepribudne.

Vytvorila: *D*

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.