Choď na obsah Choď na menu
 


TAKTO si spôsobujeme akné !!

12. 3. 2013

 Ktorú z nás už nepotrápila pleť posiata vyrážkami? Objavia sa z ničoho nič a my už len pátrame, prečo, dokedy a čo s nimi... Ak však chcete svojej pleti pomôcť, v prvom rade musíte prestať so zlozvykmi, ktoré ich tvorbe napomáhajú. Je ich pomerne dosť a o čo sa stavíme, že sa niektorý z nich praktizuje aj vo vašej kúpeľni?

Nekontrolujete s rozumom
Ešte skôr, ako sa dostaneme k samotnému tlačeniu vyrážky, ruku na srdce - nikdy ste si nerypli do miesta na tvári, kde vyrážka vôbec nebola? Možno ste tam videli čiernu bodku v póre, možno sa vám len nezdal malý červený fliačik. Obchytali ste, stlačili, poškriabali a hoci to mohli vyzerať len ako kontrola stavu pleti, na ďalší deň ste mali dôkaz, že takéto správanie pleť netoleruje. Na pleti máme toľko pórov, že každé jedno násilné stlačenie môže znamenať porušenie stavu niektorého z nich a vyvolanie zápalu. Opatrne teda pri každom „rypkaní", nemusí sa vyplatiť.

Spoznajte nezvyčajné fakty o ľudskom tele

 

Nerýpete opatrne
O tlačení vyrážok sme hovorili len včera. Z dilemy áno alebo nie vyšlo víťazne áno, ale za istých podmienok. Tlačte len vtedy, ak to naozaj treba, s čistými rukami a miesto následne vydezinfikujte. Silu prispôsobte stavu vašej pokožky a všetko by malo byť v poriadku. Ak však niektorú z našich zásad obídete, na druhý deň to máte zrátané. Tlačením totiž môžete vyrážku zapáliť, zväčšiť a ešte jej aj vytvoriť chrastu na povrchu, z ktorej bude následne jazvička. Dobre si teda rozmyslite, či si prehnaným vytláčaním akné neškodíte.

 

Nečistíte primerane
Čistenie pleti je základom, ako sa pravidelne zbavovať všetkej zloby, ktorá môže spôsobiť vyrážky. Aj tu však treba poznať mieru a pokožke čistením prospievať, nie ju iritovať. Uvedomte si totiž, že aj obyčajná voda zbavuje pleť vrchnej ochrannej vrstvy, kozmetické prípravky tomuto zámeru ešte nahrávajú. Majte teda limit dva razy denne, aby ste pleť celkom nevysušili a nedonútili ju k zvýšenej tvorbe mazu. Práve ten upcháva póry, z čoho vznikajú menej či viac nápadné vyrážky.

 

Nedbáte na baktérie
V úvodnej časti nášho špeciálu 
Viete, prečo máte akné sme si hovorili, že na vzniku tohto neestetického problému sa podieľajú aj baktérie. Premnožia sa, narušia prirodzené prostredie a ak sa šíria, môžu so sebou niesť hrozbu ďalšieho výskytu akné. Preto je potrebné čistenie nielen tváre a rúk, ale aj líčidiel, aplikátorov, uteráku na tvár či posteľného oblečenia. Všade, kde obtriete svoju tvár s akné, zanechávate baktérie, ktoré len tak nezmiznú. Treba sa ich zbaviť dôkladným vyčistením, vypratím či vydezinfikovaním. Myslite na to aj vtedy, keď dotelefonujete a mobil si okamžite pretrite dezinfekčným obrúskom. Správajte sa precízne a pleť to ocení.

 

Nestaráte sa dostatočne
Na záver ešte jedno upozornenie - pre niekoho celkom zbytočné, no pre iného môže byť zásahom do čierneho. Ak sa neviete zbaviť vyrážok, nečakajte na zázrak. Čas je síce liekom číslo jeden, ale aj jemu treba pomôcť. Ak už nie liekmi, tak minimálne čistením pleti, hygienou a dbaním na výskyt baktérií. Nezáujem o vlastnú pleť či rezignácia pri starostlivosti o ňu môže byť prvou a poslednou prekážkou na ceste za krajšou pleťou.


Vytvorila: *D*

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.