Choď na obsah Choď na menu
 


Viete, ako vytlačiť vyrážku? :)

12. 3. 2013

 Aj vy pravidelne bojujete s dilemou, čo si do vyrážky „rypnúť" alebo nie? Mohlo by jej to pomôcť, ale mohlo by jej to aj uškodiť. Ako sa teda rozhodnúť?

Napriek tomu, že dermatológovia by nám najradšej pleskli po rukách a hocakú vyrážku nechali rašiť, až kým sa nevylieči, nemusíte byť rovnako statočná ako oni. Niektoré typy akné znesú rýchlu pomoc prstov a vďaka nej sa aj rýchlejšie vyliečia.  

Čítajte: Viete, prečo máte akné?

Kedy áno a kedy nie?
Tlačenie vyrážky je povolené v prípade, že na nej jasne vidíte bielu hlavičku. Neklamte však samu seba a nehľadajte hnis tam, kde nie je. Ak biela farba chýba, ruky nechajte spustené nadol a akné liečte tak ako doteraz. Čistením, ošetrovaním a hlavne časom.

 

Možno ste už aj sama podľahli svojej neuváženosti a vyrážku ste tlačili takou silou, ktorá nakoniec nejaký ten výsledok priniesla. Nebol to však hnis, pretože ten by ste videli okamžite, ale voda, ktorá je už znamením, že ste to prešvihli. V horšom prípade ste si nechtom zoškrabli vrchnú vrstvu kože a na vyrážke spôsobili ranku. Čo to znamená? Že ste liečenie predĺžili o niekoľko dní.

 

Hlavným negatívom zlého tlačenia je spôsobenie zápalu. Neuváženou silou môžete narušiť hranice zhrubnutého póru a jeho baktériový obsah poslať aj do okolia vyrážky Týmto spôsobom dochádza k začervenaniu, zápalu a výraznému zväčšeniu akné. Už teda viete, prečo vám z večera do rána vami skúšaný pór tak veľmi navrel? Na vine ste vy!

Ako na to? 
Už vieme, kedy vyrážku netlačiť, no povedzme viac aj o tom, kedy áno. Biely hnis je pre väčšinu z nás neestetickým problémom, ktorým sa rozhodne nechceme chváliť medzi ľuďmi, a tak prichádza na rad tlačenie. Musí byť krátke, presne a absolútne hygienické, aby ste nenarobili žiadne škody.

 

Majte teda umyté ruky a vydezinfikovanú vyrážku i jej okolie. Ak idete použiť ako prvú ihlu na prepichnutie hlavičky, majte ju perfektne čistú. Tlačte bruškami prstov, ktoré nehrozia žiadnym poškriabaním ani podráždením zápalu a proces skráťte len na vytlačenie hnisu na povrch. Vatovým tampónom opäť vydezinfikujte ošetrované miesto, ruky zbavte baktérií, ktoré sa na nich usadili a nechajte akné liečiť. Opätovne by ste ho tlačiť nemali, pretože už prebieha proces jeho hojenia.

 

Možno sa vám to zdá banálne jednoduché, no verte, že môže nastať veľa komplikácií, ktoré s tlačením, ošetrovaním a liečením vyrážok súvisia. Aby ste na ne nedoplatili škaredými fľakmi a jazvičkami, snažte sa rukami zasahovať len vtedy, ak je to nevyhnutné a nedopúšťajte sa nepekného „rýpania". Každé jedno zlé rozhodnutie znamená predĺženie liečby vyrážky o niekoľko dní a čo je najdôležitejšie, naša pleť si všetko pamätá. Naozaj!  


Vytvorila: *D*

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.