Choď na obsah Choď na menu
 


Chceš byť oblubena? NAVOD! ♥

13. 3. 2013

Obľúbení ľudia si vážia seba samých. Ak si pripustíte, že aj vy máte hodnotu, ak si začnete vážiť seba samú, ak si vypestujete primeranú sebaúctu, tak vás bude vnímať aj okolie. Ak však zostanete opantaná vlastnými komplexmi, ktorých sa nebudete vedieť zbaviť a tie vás v medziľudskom kontakte budú zväzovať, akoby ste vysielali signál: „Neznamenám nič, nevšímajte si ma!“

Obľúbení ľudia sa na nič a na nikoho nehrajú. Byť samým sebou je hlavným posolstvom obľúbených ľudí. Nehrať sa na dokonalých, neomylných a vševediacich, ale zároveň ani nie na sebaľutujúcich, trpiteľov a úbohých. Nebáť sa ukázať svoje silné stránky a nehanbiť sa za svoje slabosti. To je cesta k zdravému sebavedomiu a následnej obľúbenosti u druhých.

Obľúbení ľudia nie sú egoisti, ale vedia sa venovať druhým. Ak si nikdy nenájdete čas na druhých, ak pôsobíte neustále zaneprázdnene, znižujete si tým šance na nadviazanie medziľudských vzťahov. Pre ostatných sa tak stávate neviditeľnými a neexistujúcimi. Dôležité je uvedomiť si, že čas investovaný do druhých sa vráti v podobe priateľstva. A to je neoceniteľný poklad.

Obľúbení ľudia dávajú druhým komplimenty. Nejde tu o podlizovanie, či vymýšľanie si. Ak máte o niekom dobrú mienku, povedzte mu to. Často si to nechávame pre seba, pritom pochvala, ocenenie, drobný kompliment, či povzbudenie dokáže druhého človeka naštartovať a zlepšiť mu deň.

Obľúbení ľudia nesúdia a nehodnotia druhých. Vypočuť, poradiť, vyjadriť názor – to áno. Ale nikdy neposudzovať. Druhého človeka nikdy nepoznáme úplne dokonale, jeho motívy či dôvody správania. To, že sú druhí iní, neznamená, že sú horší. Hoci je to veľmi zriedkavý postoj, o to viac si ho ľudia vážia.

Obľúbení ľudia vedia požiadať o pomoc. „ Ja nič nepotrebujem, nikoho nebudem zaťažovať svojimi potrebami, dáš pokoj, máš pokoj“, takýto je častý postoj ľudí voči požiadaniu si o pomoc. Málokto sa na to ale pozrie aj z opačného uhla pohľadu, že tým, že niekoho požiadame o pomoc, dávame mu možnosť byť veľkorysým a ponúkame mu naplnenie pocitu, že je pre niekoho iného užitočným. A to je veľký dar, ktorý druhému môžeme dať.

Obľúbení ľudia majú zmysel pre humor aj na sebe samom. Humor uvoľňuje atmosféru, zmierňuje strach, zažehnáva konflikty. Človek nemusí byť zabávačom a rozprávačom vtipov. O to nejde. Dôležitejšie je, ak vie odľahčiť situáciu tým, že si urobí zo seba „psinu“.

Sebairónia je podľa psychológov prejavom odvahy, sebavedomia, sily a schopnosti zvládať náročné situácie. Takže kto si vie uťahovať sám zo seba, uľahčuje aj tým druhým to, že sa nemusia brať až tak vážne. Čiže, nebojme sa byť obľúbenými!

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.